Новини

Олексій Луговий: «Земля повинна належати справжнім та дбайливим господарям»

Олексій Луговий: «Земля повинна належати справжнім та дбайливим господарям»

Україна має унікальні за структурою земельні ресурси та є лідером серед країн Європи за показниками площі сільськогосподарських угідь у розрахунку на душу населення й обсягами чорноземів. Здається, на перший погляд, усе гаразд – тільки живи та радій! Проте нинішня ситуація навколо земельної реформи викликає багато сумнівів та запитань, особливо в сільських жителів. Допомогти знайти відповіді на їхні запитання зможе лише справжній господарник, який знається на земельній справі та готовий шукати різноманітні шляхи розвитку. 

«З відповідальністю до землі та турботою про людей!»

Не даремно ці слова є життєвим кредо Олексія Лугового. Він завжди йде в ногу з часом, долаючи перешкоди та здійснюючи задумане. Так крок за кроком він став успішним полтавським бізнесменом, співзасновником та директором компанії «Украгроцентр», яка має позитивну репутацію добросовісних партнерів не тільки на Полтавщині, а й по всій Україні. Компанія з 2014 року займається дистрибуцією добрив, комплексів мікроелементів, насіння та засобів захисту рослин.


На перший погляд здається, що створити успішну компанію просто. Та лише її засновник знає, як багато наполегливої праці та рішучих дій було потрібно для втілення ідей у життя. Більше того, бути професіоналом у своїй справі – замало! Необхідно ще вміти спілкуватися з людьми. А цього таланту в Олексія не забрати. Він завжди поважав селян, турботливо та уважно ставився до своїх підлеглих і партнерів.

Земельні перипетії

На думку Олексія Лугового, земля є одним з основних ресурсів для розвитку громади. Якщо використовувати його ефективно, це сприятиме економічному розвитку та добробуту населення, стимулюватиме інвестиції та зростання продуктивності праці в сільському господарстві. На жаль, сьогодні не всі розуміють, як діяти в нових умовах земельної реформи. Вона зумовила значні структурні зміни у власності на землю, в землеволодінні і землекористуванні. Найгострішим питанням є оренда та продаж сільських паїв. Не дивно, що більшість українських селян виступають проти вільного продажу сільськогосподарської землі, бо не розуміють специфіки земельного ринку та бояться, що їх обдурять. Однак варто розуміти, що ніхто не в змозі забрати в них землю, оскільки це їхня власність. Вони і тільки вони можуть вирішувати, як нею розпоряджатися – здавати в оренду чи продавати. Останнє слово за ними.

«Якщо ж говорити про причини неприйняття земельної реформи – це ризик приходу іноземних власників та побоювання, що село буде знищене, – з сумом каже Олексій. – Вихід – віддавати паї в оренду своїм, українським фермерам та бізнесменам, оскільки їм більше довіри. Для мене головне, щоб людська земля не дісталася пройдисвітам з грошима. До того ж і законопроект передбачає, що покупцем землі може бути лише громадянин України, який три роки мешкає в державі, хоче купити землю, має аграрний досвід і дозвіл на таку купівлю від влади. Я завжди наполягав і наполягаю, що земля повинна належати справжнім та дбайливим господарям, що відповідально ставляться до землі та з турботою відносяться до тих, хто на ній працює – селян».

Справжній господарник

Не дарма говорять: хто дбає, той і має. Адже хороший господар завжди думає наперед. Мабуть, саме тому Олексій Луговий і замислився над причиною швидких темпів виснаження українських ґрунтів. Про їхню родючість колись казали: «Земля така добра, якщо посадиш голоблю, то виросте тарантас». Тоді виникає запитання: чому ж рекордні врожаї у світі здобувають не на наших чорноземах, а на голландських та данських польдерах? Навіть у схожій за кліматом Франції врожайність основних культур удвічі вища, ніж в Україні. 

Головна причина криється в наступному: в Україні тривалий час безжалісно виснажується земля, тож на сьогодні маємо, що маємо. А помилки минулих років варто виправляти негайно, не відкладаючи в довгу шухляду.

Тож Олексій Луговий почав діяти, вирішивши перейняти досвід у аргентинських фахівців. Без сумнівів, нові технології можуть вирішити багато проблем, зокрема, і деградацію ґрунтів. Він дізнався, що там на цю проблему звернули увагу ще 40 років тому, коли вміст гумусу в місцевих чорноземах знизився до 2,5%, тоді як на початку сільськогосподарського освоєння Пампасів він становив 7,5%. Тоді і було прийнято рішення науковцями запропонувати технологію «ноу-тілл» (землеробство без оброблення ґрунтів). Нині вона поширилась на 95% площ у країні. Завдяки «ноу-тілл» рівень гумусу не тільки перестав знижуватися, а й зріс до 3%. У такий спосіб в Аргентині вирішили проблему, згуртувавшись разом.

«На жаль, деградація ґрунтів уже наше сьогодення, – констатував Олексій. – Наша земля, що найродючіша у світі, опинилась під загрозою. Масштаби деградації ґрунтів прикро вражають. За 20 років середній вміст гумусу в ґрунтах України знизився з 3,5 до 3%. Саме тому я наполягаю на важливості запровадження нульового обробітку вже зараз! І це має бути національною стратегією, а не бажанням окремих фермерів чи фермерських угідь. Вважаю надважливим об’єднатись уже сьогодні і бути готовими брати відповідальність за наше майбутнє на себе!» – наголосив він.

«Я працюю для громади – задля позитивних змін»

Олексій Луговий впевнений, що маленькі кроки добра, позитиву й доброчинності ведуть до великих успіхів і перемог. Cправи мають робитись кожного дня, а не тільки перед виборами. Зміни на краще починаються з конкретних дій уже сьогодні! До того ж має і план першочергових дій, які хоче втілити в життя громади. Втім знає, що будуть перешкоди та труднощі і готовий їх долати разом із вами.

«Я працюю для громади – задля позитивних змін, – підкреслює Олексій, – і неодмінно буду захищати та відстоювати інтереси своїх земляків. А також підтримувати розпочаті реформи й всіляко сприяти сталому розвитку рідного краю.Адже мені подобається, коли змінюється моя рідна Полтавщина. І зміни, на які всі очікують, мають здійснитися якнайшвидше з новими справжніми господарями. Вірю в нашу спільну перемогу і в мирне щасливе майбутнє рідної України!»

Любов Веселкова, 

Інтерв'ю: газета "Зоря Придніпров'я"